Na Slovensku vlani evidovali 708 pacientov s tuberkulózou

18.03.2008 Poprad

Vyšné Hágy 18. marca (TASR) - Na tuberkulózu, ktorá je považovaná za najstaršiu chorobu človeka, zomiera stále viac ľudí ako na akékoľvek iné infekčné ochorenie. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ...
\"Tuberkulóza (tbc) nepozná hranice. Len v Európe na ňu každú hodinu ochorie 50 ľudí a zomrie osem. Na Slovensku je očkovanie proti tbc povinné. Patríme medzi krajiny s nízkym výskytom tbc. Vlani sme zaregistrovali 708 prípadov, z toho 138 mimopľúcnych foriem, \" informoval na dnešnej tlačovej besede v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch primár Ján Solovič.
\"Tuberkulóza je stále problémom, aj keď WHO radí Slovensko medzi krajiny, ktoré majú ochorenie pod kontrolou. Infikovať sa môže každý z nás. Tbc je bežným infekčným ochorením, avšak liečba vyžaduje minimálne šesť týždňov hospitalizácie a následne musí pokračovať ambulantne. Dovedna teda liečba trvá šesť až deväť mesiacov, \" priblížil Solovič. Dodal, že v súčasnosti majú v ústave hospitalizovaných 120 pacientov s tbc, z toho 28 s otvorenou formou.
Odporučil pacientom, ktorí dlhšie kašľú, aby navštívili lekára a nepodceňovali príznaky. Pacienti majú tendenciu pripisovať stresu pretrvávajúci kašeľ, slabosť, nočné potenie a zvýšené teploty. Lekára vyhľadajú často až vtedy, keď vykašliavajú krv.
Ochorenie v ostatných rokoch častejšie postihuje ľudí v produktívnom veku. Z hľadiska regiónov je najviac prípadov v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji, čo poukazuje na to, že tbc je sociálnou chorobou. Podľa Soloviča, ktorý je expertom WHO na tbc, treba zvýšiť kontrolu výskytu ochorenia u rizikových skupín, predovšetkým bezdomovcov, sociálne znevýhodnených občanov a migrantov.
Na otázku TASR aká je disciplína pacientov, Solovič odpovedal, že \"liečba tbc pokračuje po hospitalizácii ambulantnou formou. Niekedy je však problémom dosiahnuť, aby pacienti dokončili liečbu a spolupracovali s lekármi\". Aj preto sa v rámci Svetového dňa boja proti tbc (24. marec) venuje viac pozornosti informáciám o rizikách ochorenia v súvislosti s globalizáciou. Tohtoročné motto Svetového dňa pripomína, že v boji proti tomuto ochoreniu môže pomôcť každý.
 

Vyberte región